Eskişehir Reklam
İnternet Yayıncılığı ve Danışmanlık Hizmetleri
Web Tasarım Hosting Alan Adı Tescil Marka Tescil
Web Sitesi Hazırlama Programlama Hizmetleri
Google Street View Yerel Fotoğrafçı

İki Eylül Cd. Yalbı Sk. Arifbey Apt. No:13/13
info@eskisehirreklam.com.tr
0 222 233 25 65 - 0 542 311 63 84

Buluttaki veri sızıntılarının %90’ı kullanıcılardan kaynaklanıyor

11.07.2019 

Kaspersky tarafından hazırlanan “Bulut güvenliğini anlamak: Uygulama avantajlarından tehditler ve endişelere” başlıklı yeni raporda, açık bulut altyapısında yaşanan vakaların ardında bulut hizmeti sağlayanların yaptıklarından çok müşterilerin olduğu belirtildi. Şirketler, bulut platformlarında saklanan verilerin güvenliğinden bulut hizmet sağlayıcılarının sorumlu olduğunu düşünüyor. Ancak kurumsal veri sızıntılarının yaklaşık %90’ı (KOBİ’lerde %88, kurumsal şirketlerde %91), bulut hizmet sağlayıcının yaşadığı sorunlardan değil müşterilerde çalışanların sosyal mühendislik yöntemleriyle hedef alınmasından kaynaklanıyor.

Bulut hizmetlerinden yararlanan kurumlar iş süreçlerini daha esnek bir şekilde halledebiliyor, sermaye harcamalarını azaltabiliyor ve BT ihtiyaçlarını daha hızlı karşılayabiliyor. Öte yandan, bulut altyapısının sürekliliği ve verilerinin güvenliğinden de endişe ediyorlar. KOBİ’ler ve kurumsal şirketlerin en az üçte biri (KOBİ’lerde %35, kurumsal şirketlerde %39), dışarıdan alınan BT altyapısı hizmetini etkileyecek vakalardan da çekiniyor. Böyle vakalar, bulut hizmetlerinin getirdiği faydaları ortadan kaldırıp üstesinden gelmesi zor olan ticari riskler ve itibar kayıpları yaşatabiliyor.

Kurumlar genellikle harici bulut platformlarının güvenliğinden şüphelenirken, asıl zayıf noktanın çok daha yakınlarında olduğunu fark etmiyorlar. Bulut hizmetlerinde yaşanan vakaların üçte biri (%33) çalışanları hedef alan sosyal mühendislik yöntemleriyle gerçekleşirken, vakaların yalnızca %11’i bulut hizmet sağlayıcısının hatalı faaliyetleri nedeniyle yaşanıyor.

Yapılan anket, dışarıdan destek alındığında yeterli siber güvenlik önlemleri almak için yapılması gerekenler olduğunu gösteriyor. KOBİ’lerin yalnızca %39’u ve kurumsal şirketlerin de %47’si bulut hizmetlerine özel bir koruma sistemi kullanıyor. Bunun ardında, şirketlerin siber güvenlik için bulut altyapı sağlayıcısına güvenmesi yatıyor. Şirketler ayrıca standart uç nokta koruma sistemlerinin bulut ortamlarında hiçbir olumsuz etki yaratmadan düzgün bir şekilde çalıştığına da inanıyor.

Kaspersky Global Satışlardan Sorumlu Başkan Yardımcısı Maxim Frolov, “Açık buluta geçen tüm şirketlerin atması gereken ilk adım, kurumsal verilerden ve içindeki iş yüklerinden kimin sorumlu olduğunu anlamak olmalı. Bulut hizmet sağlayıcıları platformlarını ve müşterilerini korumak için özel siber güvenlik önlemleri alıyor fakat tehdit müşteri yönünden geldiğinde bu durum hizmet sağlayıcının sorumluluğundan çıkıyor. Yaptığımız araştırmada, şirketlerin çalışanlarının siber güvenlik farkındalığına daha çok dikkat etmesi gerektiğini ve bulut ortamlarını içeriden gelen tehditlere karşı koruyacak önlemler alması gerektiğini gördük.” dedi.

Verilerin bulutta güvenli bir şekilde kalmasını isteyen şirketlere Kaspersky şu önlemleri almayı tavsiye ediyor:

  • Çalışanlarınıza siber tehditlerin kurbanı olabileceklerini anlatın. Tanımadıkları kişilerden gelen bağlantılara tıklamamaları ve ekleri açmamaları gerektiğini öğretin. Eğitimi oyun şeklinde veren Kaspersky Güvenlik Farkındalığı gibi özel eğitimler bunun için yardımcı olabilir.
  • Bulut platformlarının onaysız kullanılması riskini azaltmak için çalışanlarınıza gölge BT yaklaşımının olumsuz etkilerini anlatın, her departmanda bulut altyapısı satın alımı ve kullanımı için kurallar belirleyin.
  • Sosyal mühendislik saldırı vektörünü engellemek için uç nokta güvenlik çözümü kullanın. Bu çözümde e-posta sunucuları, e-posta istemcileri ve tarayıcılar için koruma özelliği olmasına dikkat edin.
  • Buluta geçişten hemen sonra bulut altyapınız için koruma önlemleri uygulayın. Tüm bulut platformlarında güvenliği yönetmek, bulut ana makinelerini otomatik tespit etmek ve koruma sistemini her birine otomatik ölçeklendirmeyle dağıtmak için birleşik bir yönetim konsoluna sahip, buluta özel bir siber güvenlik çözümü tercih edin.
  • Kaspersky Hybrid Cloud Security birden fazla bulut platformu kullanan şirketlere çok katmanlı koruma, tek noktadan siber güvenlik yönetimi ve kusursuz kontrol sunuyor. Sık görülen ve karmaşık tehditleri tespit eden bu çözüm, sanallaştırılmış ortamlardan AWS ve Microsoft Azure gibi açık bulut platformlarına kadar tüm bulut altyapısını koruma altına alıyor.

 

Gönderen: haber
597 defa okundu 
 


Bilim-Teknoloji
Yıllara meydan okuyan güvenlik sistemleri için 3 önemli kriter
TATİLDE VERİLERİNİZİ SAĞLAMA ALACAK 5 ÖNERİ
Torrent sitelerinden Kore dizi ve filmleri indirenler dikkat
TATİLE ÇIKACAKLAR SİBER DOLANDIRICILARIN KISKACINDA
İnstagram Takipçi Hilesi

Ekoloji
ORKÖY Dairesi Başkanı Eskişehir’de İncelemelerde Bulundu
SIFIR ATIK YÖNETMELİĞİ YAYIMLANDI
DÜNYANIN EN ÇOK ATIK BIRAKAN ÜLKESİ ÇİN OLDU
İKLİM DEĞİŞİKLİĞİYLE MÜCADELEYE KARADENİZ’DEN BAŞLANACAK
TÜRKİYE KURULU RÜZGAR GÜCÜNDE AVRUPA’DA YEDİNCİ SIRADA

 

 
Kültür-Sanat
Kahramanlar etkinliklerle anılıyor
TÜRKAN 3. Dönem de güven tazeledi
Anadolu Üniversitesi, 15 Temmuz demokrasi şehitlerini ve gazilerini unutmadı
AHŞABIN SUKUNETİ SERGİSİ AÇILDI
Temmuz ayında her hafta sonu farklı bir masal tiyatrosu

Haberler / Duyurular

Menü


Ürün / Hizmet 
Güvenlik Sistemleri
Hosting Alan Adı Tescil
Marka Tescil
Web Tasarım
 
Özel Ürünler
Eskişehir Hosting Hizmeti
Güvenlik Kamerası Sistemleri
Marka Tescil Hizmeti
Web Sitesi Tasarımı
 

Anket
Sizce Yıllık Hosting Hizmetimiz Kaç Liradır

100
150
200
250

SonuçlarGOOGLE ARAMA

Google'daki işletme girişiniz, şirketinizin en görünür öğesidir. Street View içeriği ile varlığınızı geliştirin.GOOGLE HARİTALAR

Bayrağınızı dikin. Potansiyel müşteriler sizi Google Haritalar'da aradığında karşılarına çıkan ilk sonuçların mükemmel olmasını sağlayın.

 GOOGLE'DA OTELLER İÇİN YAPILAN ARAMALAR

Google Arama'da veya Google Haritalar'da mülkünüzü bulduklarında seyahatseverlere otel turunuzu sunun.

Eskişehir Reklam
Google Street View
Google Map

Yetkili Yerel Rehber

Siz de Google Ayrıcalıklarından Yararlanın
EN ÖNEMLİ ANLARDA GÖRÜNÜN

Google Haritalar ve Google Arama'da iç mekan Street View görüntüleri kullanarak müşterileri işletmenize davet edin.

Müşteriler İnternet’te Sizi Aradığında Orada Olun

İşler bekletmeye gelmez. Müşterilerin sizinle temasa geçebilmesi için işletmeniz hakkındaki doğru bilgileri Google Arama'ya, Google Haritalar'a ve Google+'ya koymak üzere bizimle iletişime geçin.

BİZE ULAŞIN

360@eskisehirreklam.com
0222 233 25 65
0542 311 63 84

Son Haberler
Kahramanlar etkinliklerle anılıyor
TÜRKAN 3. Dönem de güven tazeledi
Yıllara meydan okuyan güvenlik sistemleri için 3 önemli kriter
Anadolu Üniversitesi, 15 Temmuz demokrasi şehitlerini ve gazilerini unutmadı
AHŞABIN SUKUNETİ SERGİSİ AÇILDI
Temmuz ayında her hafta sonu farklı bir masal tiyatrosu
TATİLDE VERİLERİNİZİ SAĞLAMA ALACAK 5 ÖNERİ
Torrent sitelerinden Kore dizi ve filmleri indirenler dikkat
ORKÖY Dairesi Başkanı Eskişehir’de İncelemelerde Bulundu
“Anadolu Ajansı Objektiflerinden Milli İradenin Yükselişi” Ödül Töreni