Eskişehir Reklam
İnternet Yayıncılığı ve Danışmanlık Hizmetleri
Web Tasarım Hosting Alan Adı Tescil Marka Tescil
Web Sitesi Hazırlama Programlama Hizmetleri
Google Street View Yerel Fotoğrafçı

İki Eylül Cd. Yalbı Sk. Arifbey Apt. No:13/13
info@eskisehirreklam.com.tr
0 222 233 25 65 - 0 542 311 63 84

Karbon vergisine destek artıyor

10.07.2019 

“Elde edilen gelir ülkede kalırsa karbon vergisine destek olurum”

İstanbul Bilgi Üniversitesi’nin desteği ile yapılan araştırma, iklim değişikliği ile mücadelede karbon salımının azaltılması konusunda Türkiye’nin eğilimini ortaya koydu. Doç. Dr. Ayşe Uyduranoğlu ve Doç. Dr. Serda Selin Öztürk’ün yaptığı araştırmaya göre toplum karbon vergisini elde edilecek gelir çevre koruma projelerine harcanırsa, uluslararası karbon vergisi uygulamasını ise her ülkenin elde ettiği gelir o ülke bütçesine aktarılırsa kabul ediyor 

Paris Anlaşması gereği iklim değişikliğiyle mücadele kapsamında yeryüzü sıcaklık artışının bu yüzyıl sonuna kadar 20C ile sınırlandırılması gerekiyor. Bu hedefe ulaşmak için uygulanması gereken politikaların başında ise karbon vergisi geliyor. Türkiye’de toplumun bu konuda ne düşündüğünü ortaya koymak için gerçekleştirilen “Türkiye Toplumunun Ulusal ve Uluslararası Karbon Vergisine Verdiği Destek ve Vergi Gelirlerinin Harcanmasına İlişkin Tercihleri”araştırmasının sonuçları açıklandı. İstanbul Bilgi Üniversitesi Çevre, Enerji ve Sürdürülebilirlik Uygulama ve Araştırma Merkezi Müdürü Doç. Dr. Ayşe Uyduranoğlu ve BİLGİ İşletme Fakültesi Öğretim Üyesi Doç. Dr. Serda Selin Öztürk tarafından gerçekleştirilen saha çalışmasın sonuçlarına göre, toplum karbon salımının azaltılması için uygulanabilecek uluslararası karbon vergisini “elde edilen gelirin Türkiye’de harcanması” koşuluyla destekliyor.

12 ilde saha araştırması

Araştırmanın saha çalışması Adana, Erzurum, Bursa, Ankara, Gaziantep, İstanbul, İzmir, Kayseri, Malatya, Samsun, Tekirdağ ve Trabzon’da olmak üzere 12 ilde yürütüldü ve iklim krizinin neden olacağı çevresel faktörleri bilen, 18 yaşından büyük 714 kişi baz alındı. Doç. Dr. Uyduranoğlu; ““Yaptığımız saha çalışmaları da ortaya koyuyor ki; iklim krizi hepimizin farkında olduğu bir sorun. İklim krizinin etkileri ülkelerin coğrafik konumlarına bağlı olarak farklılık gösterse de tüm gezegen bu değişimlerden etkileniyor. Bu nedenle krizi küresel anlamda görmeli ve küresel bir iş birliğine gidilmeli” dedi.

26 yılda iki kata yakın artış

İklim değişikliğinin yarattığı tahribatın ekonomik bir sorundan ziyade, bir güvenlik krizi olduğuna ve gerçek bir mücadele için uluslararası iş birliğinin gerekli olduğuna dikkat çeken Doç. Dr. Uyduranoğlu, sözlerini şöyle sürdürdü: “Sadece gelişmiş ülkelerin değil, gelişmekte olan ülkelerin de sera gazı salımlarını azaltarak uluslararası çabalara destek vermesi gerekiyor. Çin, Hindistan, Türkiye gibi ülkelerde sera gazı salımları yükseliş trendine sahip. Türkiye’nin 1990 yılı kişi başı sera gazı salımı 3,77 iken, 2016 yılında bu oran 6,3’e çıktı. Müzakereler sonrasında bir önlem almadı ama sektörlere göre sera gazı envanteri tutuluyor. Türkiye, 2030 yılına kadar tahmin edilen artıştan %21 azaltma yaşamayı hedefliyor.”

“Karbon salımında 17. sıradayız”

Türkiye’nin sera gazı salımı yüksek ülkeler listesinde 17. sırada olduğunu ve iklim değişikliğini tetikleyen bu durumun hem ekonomi hem de insan sağlığı açısından sakıncaları olduğunu belirten Doç. Dr. Uyduranoğlu, çözüm önerilerini anlattı; “İklim değişikliğiyle mücadeleye iki yaklaşım var. Birincisi sera gazı salımlarını azaltmaya odaklanan ve küresel düzeyde etkileri olabilecek azaltım politikası. İkinci seçenek ise iklim değişikliğine uyum sağlayarak olumsuz etkilerinden en az düzeyde etkilenmeyi amaçlayan uyum politikası. Fakat azaltım politikaları içinde en etkili politikalardan biri kabul edilebilir bir karbon vergisi koymak.” Vergi konusunda oluşabilecek önyargılara da değinen Doç. Dr. Uyduranoğlu; “Türkiye’de vergi gelirlerinin yüzde 50’si tüketim vergilerinden oluştuğu için önyargı oluşabilir. Bu önyargıyı yıkmak için hükümetin kendini iyi anlatması, karbon vergisinin gelirinin iklim değişikliği ile mücadelenin hangi safhalarında nasıl harcanacağını aktarması gerekiyor. Vergi konusunda yapılan güven araştırmaları da toplumun güven eğiliminin bu yönde olduğunu ortaya koyuyor” dedi.

Karbon vergisine destek artıyor

Projenin diğer araştırmacısıDoç. Dr. Serda SelinÖztürk, toplumun genel kaygısının robotlaşma ve işsizlik olduğunu fakat iklim değişikliğinin de büyük bir sorun olarak görüldüğünü belirtti. Öztürk, “Önlem alınmaması halinde iklim değişikliğinin gelecek nesiller üstünde etkili olacağı aşikâr. Bu nedenle çocuk sahibi olan katılımcıların karbon vergisine verdikleri desteğin daha yüksek olmasını bekledik fakat sonuçlar istediğimiz düzeyde olmadı. Yine de gelir seviyesinin karbon vergisine verilen desteği artırdığını gözlemledik” dedi. Ulusal karbon vergisinin rekabete zarar vereceğini düşünenlerin ulusal karbon vergisine verdiği desteğin azaldığına da dikkat çeken Doç. Dr. Öztürk, uluslararası karbon vergisine desteğin arttığını ve verginin uluslararası düzeyde uygulanmasının rekabet üstünlüğünü yitirmesine neden olmadığını belirtti.

 

Gönderen: haber
628 defa okundu 
 


Bilim-Teknoloji
Yıllara meydan okuyan güvenlik sistemleri için 3 önemli kriter
TATİLDE VERİLERİNİZİ SAĞLAMA ALACAK 5 ÖNERİ
Torrent sitelerinden Kore dizi ve filmleri indirenler dikkat
TATİLE ÇIKACAKLAR SİBER DOLANDIRICILARIN KISKACINDA
İnstagram Takipçi Hilesi

Ekoloji
ORKÖY Dairesi Başkanı Eskişehir’de İncelemelerde Bulundu
SIFIR ATIK YÖNETMELİĞİ YAYIMLANDI
DÜNYANIN EN ÇOK ATIK BIRAKAN ÜLKESİ ÇİN OLDU
İKLİM DEĞİŞİKLİĞİYLE MÜCADELEYE KARADENİZ’DEN BAŞLANACAK
TÜRKİYE KURULU RÜZGAR GÜCÜNDE AVRUPA’DA YEDİNCİ SIRADA

 

 
Kültür-Sanat
Kahramanlar etkinliklerle anılıyor
TÜRKAN 3. Dönem de güven tazeledi
Anadolu Üniversitesi, 15 Temmuz demokrasi şehitlerini ve gazilerini unutmadı
AHŞABIN SUKUNETİ SERGİSİ AÇILDI
Temmuz ayında her hafta sonu farklı bir masal tiyatrosu

Haberler / Duyurular

Menü


Ürün / Hizmet 
Güvenlik Sistemleri
Hosting Alan Adı Tescil
Marka Tescil
Web Tasarım
 
Özel Ürünler
Eskişehir Hosting Hizmeti
Güvenlik Kamerası Sistemleri
Marka Tescil Hizmeti
Web Sitesi Tasarımı
 

Anket
Sizce Yıllık Hosting Hizmetimiz Kaç Liradır

100
150
200
250

SonuçlarGOOGLE ARAMA

Google'daki işletme girişiniz, şirketinizin en görünür öğesidir. Street View içeriği ile varlığınızı geliştirin.GOOGLE HARİTALAR

Bayrağınızı dikin. Potansiyel müşteriler sizi Google Haritalar'da aradığında karşılarına çıkan ilk sonuçların mükemmel olmasını sağlayın.

 GOOGLE'DA OTELLER İÇİN YAPILAN ARAMALAR

Google Arama'da veya Google Haritalar'da mülkünüzü bulduklarında seyahatseverlere otel turunuzu sunun.

Eskişehir Reklam
Google Street View
Google Map

Yetkili Yerel Rehber

Siz de Google Ayrıcalıklarından Yararlanın
EN ÖNEMLİ ANLARDA GÖRÜNÜN

Google Haritalar ve Google Arama'da iç mekan Street View görüntüleri kullanarak müşterileri işletmenize davet edin.

Müşteriler İnternet’te Sizi Aradığında Orada Olun

İşler bekletmeye gelmez. Müşterilerin sizinle temasa geçebilmesi için işletmeniz hakkındaki doğru bilgileri Google Arama'ya, Google Haritalar'a ve Google+'ya koymak üzere bizimle iletişime geçin.

BİZE ULAŞIN

360@eskisehirreklam.com
0222 233 25 65
0542 311 63 84

Son Haberler
Kahramanlar etkinliklerle anılıyor
TÜRKAN 3. Dönem de güven tazeledi
Yıllara meydan okuyan güvenlik sistemleri için 3 önemli kriter
Anadolu Üniversitesi, 15 Temmuz demokrasi şehitlerini ve gazilerini unutmadı
AHŞABIN SUKUNETİ SERGİSİ AÇILDI
Temmuz ayında her hafta sonu farklı bir masal tiyatrosu
TATİLDE VERİLERİNİZİ SAĞLAMA ALACAK 5 ÖNERİ
Torrent sitelerinden Kore dizi ve filmleri indirenler dikkat
ORKÖY Dairesi Başkanı Eskişehir’de İncelemelerde Bulundu
“Anadolu Ajansı Objektiflerinden Milli İradenin Yükselişi” Ödül Töreni