Eskişehir Reklam
İnternet Yayıncılığı ve Danışmanlık Hizmetleri
Web Tasarım Hosting Alan Adı Tescil Marka Tescil
Web Sitesi Hazırlama Programlama Hizmetleri
Google Street View Yerel Fotoğrafçı

İki Eylül Cd. Yalbı Sk. Arifbey Apt. No:13/13
info@eskisehirreklam.com.tr
0 222 233 25 65 - 0 542 311 63 84

Dikkat! WannaCrypt virüsü hakkında

5.01.2019 

​WannaCrypt virüsü hakıkında Microsoft, Türkiye Blog sayfasında yaptığı açıklamada, tüm son kullanıcı ve kurumların bu saldırıdan korunmak için yapması gerekenleri anlattı:

Windows İşletim sisteminin desteklenen versiyonlarını kullanan müşterilerimiz (Windows Vista, Windows Server 2008, Windows 7, Windows Server 2008 R2, Windows 8.1, Windows Server 2012, Windows 10, Windows Server 2012 R2, Windows Server 2016) için MS17-010 Güvenlik Güncellemesi Mart ayında yayınlandı. Bu versiyonlarda otomatik güncellemeleri aktif hale getirmiş olan veya güncellemeyi manuel olarak yükleyen müşterilerimiz koruma altındalar. Diğer müşterilerimizin mümkün olan en kısa süre içinde güncellemeyi yüklemelerini tavsiye ederiz.  
 
Saldırıların bazıları yaygın olarak görülen zararlı dosya ekleri gibi oltalama (phishing) taktiklerini kullanmaktalar. Bu nedenle, tüm müşteri ve son kullanıcılarımız güvenilmeyen veya bilinmeyen kaynaklardan gelen e-posta ve dokümanlara karşı dikkatli olmalılar. Office 365 müşterilerimiz için sürekli olarak Ransom:Win32/WannaCrypt gibi tehditleri monitör ediyor ve koruma servislerimizi güncelliyoruz.  
 
Bu zararlı yazılım hakkında daha detaylı bilgi Windows Güvenlik Bloğundaki Microsoft Zararlı Yazılım Koruma Merkezi’nde bulunuyor.

Son günlerde, çok sayıda kullanıcının bilgisayarına bulaşıp, kullanıcılara ait verileri şifreleyen ve verilere ulaşım için para isteyerek kullanıcılara şantaj yapan bir zararlı yazılım(CryptoLocker) normal bilgisayar kullanıcılarını ciddi bir şekilde tehdit etmektedir.
 
Bu zararlı yazılımın görevi tamamlandıktan sonra, şifrelenen verilere, saldırganın yardımı olmadan ulaşmanın bir yolu maalesef henüz bulunmamaktadır.  Fakat şifreleme işlemi bitmeden önce zararlı yazılımın varlığı anlaşılabilirse gerekli şifrelere ulaşıp, şifrelenmiş verileri açmak mümkün olabilmektedir.

Ülkemizde son günlerde çok sayıda bilgisayar kullanıcısı; CryptoLocker saldırısına uğramış ve tüm dosyaları kriptolanarak şifrelenmiştir. Şifreleme işlemi yapılan bir dosyanın, geri alınma imkanı bulunmamaktadır. Saldırının yapılma şekli, Korunma yöntemleri aşağıda, Saldırıya uğrayan bir kişinin yapması gerekenler ise ekteki Word belgesinde detaylı şekilde anlatılmıştır.

Nasıl Bulaşıyor:
Şantajcı zararlı yazılımı(Cryptolocker) hiç de yabancı olmadığımız fatura epostaları ile bulaşmaya çalışmakta: Bu Turkcell, Avea, Vodafone, TTNET, Superonline vb gibi fatura gönderimi yoluyla sıklıkla yapılmakta.

Gelen bu yüksek fatura hakkında bilgi edinmek isteyen kullanıcı "Faturanızla ilgili detaylı bilgi" edinme bağlantısına tıkladığında ise: Başka bir adrese yönlendirilmekte:
Bu sayfada kapça(Resim yazısı) girilip "Fatura İndir" dendiğinde ise zararlı yazılımı barındıran "zip" arşiv dosyası kullanıcının bilgisayarına inmektedir. Bu arşiv dosyasının içinde ise ikonuna bakıldığında "pdf" dokümanı olduğu izlenimi veren, "exe" uzantılı bir PE dosya bulunmaktadır.
 
Kullanıcı bu dosyayı çalıştırdığında ise zararlı yazılım aktif olmakta.
Daha sonra bir uyarı mesajı gelmekte
Korunma önlemleri:
 

1. En önemli ve genel geçer uyarımız: güvenilir kaynaklardan gelmeyen dosyaları kesinlikle açmayın. Özellikle de bu dosyaların uzantıları "exe" ise. Dosyalarda "exe" uzantısını göremiyorsanız, klasör ayarlarınızda, bilinen dosya türleri için uzantıları gösterme ayarını değiştirmenizde fayda olacaktır. Klasör Seçenekleri menüsünü açarak; aşağıdaki şekle getirmelisiniz.

2. Eğer zararlı yazılımı çalıştırdığında dosyalarınızın şifrelendiğini fark ederseniz ki bu işlem sisteminizin performansına ve dosyalarınızın çokluğuna göre gayet uzun sürebilir, bilgisayarınızı hızlı bir şekilde uyku (sleep veya hibernate) moduna almanızda fayda olacaktır.

3. Önemli dosyalarımızı, bilgisayarımız dışındaki bir ortamda(CD, DVD, Harici Harddisk, USB Bellek gibi) sık sık yedeklememiz, bu tür bir saldırıdan en az zararla kurtulmayı sağlayacaktır.

4. Antivirüs programınızın kurulu, aktif ve güncel olduğunu kontrol edin.

5. İndirdiğiniz her dosyayı virüs taramasından geçirin

6. Nereden geldiğini bilmediğiniz bir e-posta alırsanız dikkatli olun, emin olmadan e-postayı açmayın, şüphelendiğiniz durum olursa da hiç düşünmeden
silin.

 Cryptolocker çözüm.pdf

 

Gönderen: haber
1134 defa okundu 
 


Bilim-Teknoloji
USB BELLEKTEKİ VERİLERİ KORUMANIN 7 YOLU
Siber dolandırıcılar bu kez Netflix’i alet ediyor
BDDK, SOSYAL MEDYA DOLANDIRICILIKLARINA SAVAŞ AÇTI
GDN Reklamları Nedir?
Türkiye’nin ilk, Avrupa’nın en büyüğü Riot Games Espor Sahnesi açıldı

Ekoloji
DANIŞTAY’DAN YÜRÜTMEYİ DURDURMA KARARI
DÜNYANIN HAVASI EN TEMİZ ŞEHRİ HELSİNKİ OLDU
TÜM İÇECEK AMBALAJLARINDA DEPOZİTO UYGULAMASINA GEÇECEĞİZ
AKARSULARIMIZ KİRLENİYOR, BALIK TÜRLERİ YOK OLUYOR
Ömür Yerleşkesi yeni Yüzüyle Hizmete Başladı

 

 
Kültür-Sanat
Pazartesi Konuşmalarının Konuğu Engin Kırlı’ydı
TÜRK DİZİLERİ MİAMİ YOLCUSU
BAKANLIKTAN ‘KORSAN’ YAYINA AĞIR DARBE
Sinemanın kalbi Eskişehir’de atacak
Türk Sanat Müziği Solo Konseri

Haberler / Duyurular

Menü


Ürün / Hizmet 
Güvenlik Sistemleri
Hosting Alan Adı Tescil
Marka Tescil
Web Tasarım
 
Özel Ürünler
Eskişehir Hosting Hizmeti
Güvenlik Kamerası Sistemleri
Marka Tescil Hizmeti
Web Sitesi Tasarımı
 

Anket
Sizce Yıllık Hosting Hizmetimiz Kaç Liradır

100
150
200
250

SonuçlarGOOGLE ARAMA

Google'daki işletme girişiniz, şirketinizin en görünür öğesidir. Street View içeriği ile varlığınızı geliştirin.GOOGLE HARİTALAR

Bayrağınızı dikin. Potansiyel müşteriler sizi Google Haritalar'da aradığında karşılarına çıkan ilk sonuçların mükemmel olmasını sağlayın.

 GOOGLE'DA OTELLER İÇİN YAPILAN ARAMALAR

Google Arama'da veya Google Haritalar'da mülkünüzü bulduklarında seyahatseverlere otel turunuzu sunun.

Eskişehir Reklam
Google Street View
Google Map

Yetkili Yerel Rehber

Siz de Google Ayrıcalıklarından Yararlanın
EN ÖNEMLİ ANLARDA GÖRÜNÜN

Google Haritalar ve Google Arama'da iç mekan Street View görüntüleri kullanarak müşterileri işletmenize davet edin.

Müşteriler İnternet’te Sizi Aradığında Orada Olun

İşler bekletmeye gelmez. Müşterilerin sizinle temasa geçebilmesi için işletmeniz hakkındaki doğru bilgileri Google Arama'ya, Google Haritalar'a ve Google+'ya koymak üzere bizimle iletişime geçin.

BİZE ULAŞIN

360@eskisehirreklam.com
0222 233 25 65
0542 311 63 84

Son Haberler
Pazartesi Konuşmalarının Konuğu Engin Kırlı’ydı
DANIŞTAY’DAN YÜRÜTMEYİ DURDURMA KARARI
TÜRK DİZİLERİ MİAMİ YOLCUSU
BAKANLIKTAN ‘KORSAN’ YAYINA AĞIR DARBE
DÜNYANIN HAVASI EN TEMİZ ŞEHRİ HELSİNKİ OLDU
USB BELLEKTEKİ VERİLERİ KORUMANIN 7 YOLU
Siber dolandırıcılar bu kez Netflix’i alet ediyor
BDDK, SOSYAL MEDYA DOLANDIRICILIKLARINA SAVAŞ AÇTI
Sinemanın kalbi Eskişehir’de atacak
GDN Reklamları Nedir?