Eskişehir Reklam
İnternet Yayıncılığı ve Danışmanlık Hizmetleri
Web Tasarım Hosting Alan Adı Tescil Marka Tescil
Web Sitesi Hazırlama Programlama Hizmetleri
Google Street View Yerel Fotoğrafçı

İki Eylül Cd. Yalbı Sk. Arifbey Apt. No:13/13
info@eskisehirreklam.com.tr
0 222 233 25 65 - 0 542 311 63 84

Güvende olduğunu sanan KOBİ’lerin neredeyse yarısı veri sızıntısı yaşıyor

30.11.2018 

Gelişmekte olan şirketler; proje, satış ve müşteri hizmetleri operasyonu yönetimine yardımcı olan uygulamaları kullanarak kaynak ve finansman eksikliğine rağmen büyük verimlilik elde ediyorlar. Ancak, şirketler temelinde müşteri verisi bulunan bu çözümleri sürekli gelişen siber tehditlere karşı etkin bir şekilde koruyup işlerini sürdürebiliyorlar mı? Kaspersky Lab’ın ‘Veri patlamasından veri felaketine: Kişisel verileri korumanın riskleri ve ödülleri’ adlı raporuna göre, büyük çoğunluğu (%72) saldırılara karşı korunduğunu düşünen KOBİ’lerin neredeyse yarısı (%42) 2017’de en az bir veri sızıntısıyla karşı karşıya kaldı.

Kurumlar çalışmalarını sürdürmek için uğraşıyor
Ayakta kalabilmek için, küçük şirketlerin rakiplerine ayak uydurması ve yeni ürün veya hizmetleri hızla çıkarabilmesi gerekiyor. Bunu gerçekleştirmede dijital araçların kullanımı büyük yarar sağlıyor. Bu araçlar; birlikte çalışma, proje yönetimi ve planlama imkanı sunuyor ve müşterilerle etkileşime geçme fırsatı sağlıyor. Başarılı olmak için bu araçların düzgün çalışması ve ihtiyaç duyan her çalışanın bunlara erişebilmesi gerekli. İşte bu nedenle şirketler kritik iş süreçlerinin devamlılığını sağlamak için çaba gösteriyor. Gerçekten de konu BT güvenliği olduğunda, şirketlerin %40’ının ana kaygılarından biri dahili ve müşteriye dönük hizmetlere erişimin kaybolması.

Şirketler veri sızıntısına hazırlıklı mı?
Hizmetlere erişim kadar bunun temelini oluşturan veri de analitik ve müşteri bilgileriyle birlikte satış ve planlamanın önemli bir parçasını oluşturuyor. Araştırmaya göre, şirketlerin çoğu finansal raporların (%94) yanı sıra hesap numaraları (%80) ve banka kartı verileri (%78) gibi müşterilerin kişisel bilgilerini çalışanların cihazlarında, iç sunucularda ve açık bulut servislerinde saklıyor.

Veri bolluğu beraberinde bu verilerin ele geçirilme riskini de ortaya çıkarıyor. Küçük ve orta boy işletmelerin %72’si veri güvenliği konusunda iyi veya mükemmel önlemler aldıklarından emin. Şirketler saldırılara hazır gibi dursa de bu güvenlik hissinin abartılı olduğu görülüyor. 2017’de KOBİ’lerin %42’si veri güvenliğini etkileyen en az bir vaka yaşadı. Şirketlerin dörtte birinden fazlası (%27) ise aynı dönemde iki ila beş veri sızıntısıyla karşılaştı. Vakaların %40’ından fazlasında kurumun sakladığı kişisel müşteri verileri etkilendi.

Kaspersky Lab B2B Ürün Pazarlama Lideri Sergey Martsynkyan, “Dijital dönüşüm küçük ve orta boy işletmelere büyüme için yeni fırsatlar sunuyor. Birlikte çalışma servisleri ve diğer dijital uygulamaların verimlilik ve uzun vadeli başarı üzerinde çok büyük etkisi olabiliyor. Ancak şirkete yeni bir zafiyet ve risk eklemediklerinden emin olmak için kendi güvenliklerini ve sahip oldukları verilerin güvenliğini düşünmeleri hayati önem taşıyor. BT altyapıları karmaşıklaştıkça şirketler verileri üzerindeki kontrolü kaybedebiliyor. Büyümekte olan kurumların kazara yaşanan veri sızıntıları veya planlı saldırıların kurbanı olmasını önlemek için başarıya giden yolda BT güvenliğine en az finans, hukuk ve personel alanları kadar önem verilmesi gerekiyor.” dedi.

Aşağıdaki önlemler, şirketlerin verileri güvende ve uygulamaları kullanılabilir tutarak çalışanların temel iş operasyonlarına odaklanmalarına yardımcı olacaktır:

• Bünyenizde BT altyapısı ve veri güvenliğinden sorumlu biri olsun. Bu kişi BT departmanından veya şirket dışındaki bir iş ortağından gelen biri olabilir.
• En sık karşılaşılan BT güvenliği vakasının geleneksel zararlı yazılım bulaşması (%51) olması nedeniyle çalışanlarınızı eğiterek bu riski azaltın. Onlara, bilmedikleri kişilerden gelen e-postaları açmamaları, yetkisiz kaynaklardaki programları indirmemeleri veya hassas verilerle çalışırken kontrol edilmemiş USB sürücüler kullanmamaları gerektiğini anlatın.
• En sık rastlanan ikinci vaka türü cihaz veya depolama sürücüsü kaybı (%45) olduğundan, bir cihaz kaybolduğunda kritik verilerin kaybolmasını önlemek için şifreleme yöntemini kullanmak şarttır.
• Tüm cihazlardaki yazılım güncellemelerini ve yamaları düzenli olarak kontrol edin.
• Çalışanlar bulut tabanlı depolama ve veri tabanı gibi araçlar kullanıyorsa bu servislerin güvenilir olduğundan emin olun. Yalnızca birkaç yetkili hizmet sağlayıcının kullanılmasına izin vermek daha yararlı olacaktır.
• Unutmayın ki kurumsal veri güvenliğinin sorumluluğu her zaman kuruma aittir. Veri, açık bulut veya bulut tabanlı bir uygulamada saklansa da bu durum değişmez. Hizmet sağlayıcıları tüm bulut ortamının güvenliğini sağlar fakat verilerinizin güvende olacağının garantisini veremeyebilirler.
• Kritik verilerinizi korumak için KOBİ’lere özel hazırlanan çözümlerden kullanın. Örneğin Kaspersky Endpoint Security for Business; veri şifreleme, uygulama kontrolü, açık ve yama yönetimi gibi imkanlar sunar. Kaspersky Endpoint Security Cloud cihazlardaki verileri koruma işlevine de sahiptir. Kaybolduğunda veya çalındığında bile cihazları kilitleyebilen, yerlerini belirleyebilen veya içindeki veriyi silebilen hırsızlık önleyici özellikler ve parola koruması bulunur.

Kaspersky Lab’ın küçük ve orta boy işletmelere müşteri verisini korumaları için yardımcı olan çözümleri hakkında daha fazla bilgi için İşletmeler için Yeni Nesil Siber Güvenlik sayfasını ziyaret edin.

 

Gönderen: haber
1054 defa okundu 
 


Bilim-Teknoloji
KULLANICILARIN %59’U SAHTE MAİLLERİ FARK EDEMİYOR
INSTAGRAM KULLANIMINDA DÜNYA BEŞİNCİSİYİZ
MOBİL ŞEBEKEMİZ WİFİ ŞEBEKESİNE GÖRE DAHA HIZLI
Kişisel Verilerinin Korunması ve Çalışanın Hakları
DİJİTAL FELAKETLERDEN KORUNMAYI ÖNEMLİ KILAN 5 NEDEN

Ekoloji
En Güzel Miras Ağaçtır ZEYTİNLER TOPRAKLA BULUŞTU
ÇEVRENİN KORUNMASINA YÖNELİK KANUN YÜRÜRLÜĞE GİRDİ
Alpu’ya 25 Dekarlık Trüf Ormanı Kuruluyor
Sempozyuma Renk Kattık
‘Sıfır Atık’ projesini sahiplenmemiz gerekiyor

 

 
Kültür-Sanat
TSM GENÇLİK KOROSU BEĞENİ TOPLADI
Eskişehir Müftülüğünden Gençlere Yönelik Muhabbetli Dinleti
ODA MÜZİĞİNDE “ŞİFA”GECESİ
Ata Yadigârı Alaaddin Camii’nin Restorasyonunda Sona Doğru
“Bebeklerin Ulusu Yok” büyük ilgi gördü

Haberler / Duyurular

Menü


Ürün / Hizmet 
Güvenlik Sistemleri
Hosting Alan Adı Tescil
Marka Tescil
Web Tasarım
 
Özel Ürünler
Eskişehir Hosting Hizmeti
Güvenlik Kamerası Sistemleri
Marka Tescil Hizmeti
Web Sitesi Tasarımı
 

Anket
Sizce Yıllık Hosting Hizmetimiz Kaç Liradır

100
150
200
250

SonuçlarGOOGLE ARAMA

Google'daki işletme girişiniz, şirketinizin en görünür öğesidir. Street View içeriği ile varlığınızı geliştirin.GOOGLE HARİTALAR

Bayrağınızı dikin. Potansiyel müşteriler sizi Google Haritalar'da aradığında karşılarına çıkan ilk sonuçların mükemmel olmasını sağlayın.

 GOOGLE'DA OTELLER İÇİN YAPILAN ARAMALAR

Google Arama'da veya Google Haritalar'da mülkünüzü bulduklarında seyahatseverlere otel turunuzu sunun.

Eskişehir Reklam
Google Street View
Google Map

Yetkili Yerel Rehber

Siz de Google Ayrıcalıklarından Yararlanın
EN ÖNEMLİ ANLARDA GÖRÜNÜN

Google Haritalar ve Google Arama'da iç mekan Street View görüntüleri kullanarak müşterileri işletmenize davet edin.

Müşteriler İnternet’te Sizi Aradığında Orada Olun

İşler bekletmeye gelmez. Müşterilerin sizinle temasa geçebilmesi için işletmeniz hakkındaki doğru bilgileri Google Arama'ya, Google Haritalar'a ve Google+'ya koymak üzere bizimle iletişime geçin.

BİZE ULAŞIN

360@eskisehirreklam.com
0222 233 25 65
0542 311 63 84

Son Haberler
TSM GENÇLİK KOROSU BEĞENİ TOPLADI
Eskişehir Müftülüğünden Gençlere Yönelik Muhabbetli Dinleti
ODA MÜZİĞİNDE “ŞİFA”GECESİ
Ata Yadigârı Alaaddin Camii’nin Restorasyonunda Sona Doğru
“Bebeklerin Ulusu Yok” büyük ilgi gördü
Pazartesi Konuşmalarının konuğu Ebubekir SOFUOĞLU idi
En Güzel Miras Ağaçtır ZEYTİNLER TOPRAKLA BULUŞTU
ESKİŞEHİR ÜLKÜ OCAKLARINDAN DEV KONSER
KULLANICILARIN %59’U SAHTE MAİLLERİ FARK EDEMİYOR
İstanbul Filarmoni Derneği’nden Genç Piyanistlere Çağrı!