Eskişehir Reklam
İnternet Yayıncılığı ve Danışmanlık Hizmetleri
Web Tasarım Hosting Alan Adı Tescil Marka Tescil
Web Sitesi Hazırlama Programlama Hizmetleri
Google Street View Yerel Fotoğrafçı

İki Eylül Cd. Yalbı Sk. Arifbey Apt. No:13/13
info@eskisehirreklam.com.tr
0 222 233 25 65 - 0 542 311 63 84

"DÜNYADA ORMANLAR AZALIRKEN TÜRKİYE’DE ARTTI"

7.11.2018 

BAKAN BEKİR PAKDEMİRLİ: "DÜNYADAKİ ORMAN VARLIĞI AZALIRKEN TÜRKİYE'DEKİ ORMAN VARLIĞINI ARTTIRDIK"

Tarım ve Orman Bakanı Bekir Pakdemirli, 10 milyon öğrenci adına fidan dikiminin yapılacağı projeyle 81 ilde eş zamanlı olarak 150 bin öğrenci fidanlarına kavuşacağını belirterek, "10 milyon sayısına da yılsonuna kadar ulaşılacak" dedi.

Pakdemirli, Türkiye Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan ve Milli Eğitim Bakanı Ziya Selçuk'un katılımıyla Haydar Aliyev Ormanı'nda "Fidanlar Fidanlarla Büyüyor" adıyla düzenlenen fidan dikim programında konuştu.

Çevrenin, ataların mirası değil çocukların emaneti olduğunu dile getiren Pakdemirli, küresel ısınma, erozyon ve çölleşme gibi sebeplerle her yıl Konya'dan büyük alanların kaybedildiğine işaret etti. Dünyada bu gibi olumsuzluklar yaşanırken kendilerinin Cumhurbaşkanı Erdoğan'ın ağaç ve doğa sevgisinden ilham alarak yola çıktıklarını ifade eden Pakdemirli, çocukları toprakla ve suyla haşır neşir etmek için Milli Eğitim Bakanlığı ile iş birliğine giderek bu ve benzeri projeleri hayata geçirdiklerini söyledi.

Milli Eğitim Bakanı Ziya Selçuk ile tarım ve orman liselerinin yaygınlaşması konusunu ele aldıklarını bildiren Pakdemirli, "Ziraat, orman mühendislikleri ile veterinerliğin çok daha değerli hale gelmesi konusu ilk tercihlerimiz arasında yer alıyor. Önümüzdeki hafta YÖK Başkanımızla da görüşeceğiz. Tüm rektör ve dekanlarla birlikte bu mühendislikleri daha değerli hale getirmenin yollarını arıyor olacağız" diye konuştu.

Pakdemirli, 10 milyon öğrenci adına fidan dikiminin yapılacağı projeyle, 81 ilde eş zamanlı olarak 150 bin öğrencinin fidanlarına kavuşacağını belirterek, 10 milyon sayısına da yılsonuna kadar ulaşılacağını dile getirdi.

"DÜNYADA ORMANLAR AZALIRKEN TÜRKİYE'DE ARTTI"

"Öğrencilerin daha yaşken bu alışkanlıkları edinmesini istiyoruz" diyen Pakdemirli, şöyle devam etti:

"Bakanlık olarak en önemli görevlerimizden biri de ülkemiz ormanlarının artırılması. Ağaçlandırma çalışmalarında önemli adımlar attık. Dünyadaki orman varlığı azalırken, Türkiye'deki orman varlığını artırdık ve orman varlığını artıran nadir ülkelerden biri olduk. Son 16 yılda 5 milyon hektar alanda ağaçlandırma yaptık. Erozyon kontrolü, bozuk ormanların iyileştirilmesi çalışmalarına hız kazandırdık, 4 milyon 200 bin adet fidan diktik. 2002'de 16 milyar adet ağacımız vardı, bugün 22 milyar adete ulaştık. 2023 hedefimiz de 24,5 milyar ağaca ulaşmaktır."

Pakdemirli, orman köylülerinin, ceviz, badem, Antep fıstığı ve zeytin gibi gelir getirici türlerde 30 dekara kadar olan ağaçlandırma çalışmalarına yüzde 65 oranında destek sağladıklarını dile getirerek, "İnşallah 2019'da da bir milli park ve 11 tabiat parkımızın ilan çalışmalarını bitirmiş olacağız. Orman Evleri Projesi ile çocuklarımıza doğa ve ağaç sevgisinin aşılanması amaçlanıyor. Son yıllarda sosyal ormancılığa ağırlık vererek vatandaşlarımızın yoğun olarak kullandığı kamusal alan ağaçlandırmalarında yadsınamayacak çalışmalar yaptık. Bugüne kadar 95 üniversite kampüsünü ağaçlandırdık, 21 bin kilometre uzunluğunda yol kenarına 14 milyon adet, 49 bin okul bahçesine 8,8 milyon adet fidan diktik." dedi. 

Milli Eğitim Bakanı Selçuk da selamlama için kürsüye çıkarak, İstiklal Marşı'nı çok güzel okudukları için törene katılan öğrencilere teşekkür etti. 

"GUİNNESS REKORLAR KİTABI İÇİN HAZIRLIK YAPTIK"

Tarım ve Orman Bakanı Bekir Pakdemirli, 81 ilde ilkokul ve ortaokul öğrencileri adına eş zamanlı ağaç dikimi yapılan "Fidanlar Fidanlarla Büyüyor" projesini, Guinness Rekorlar Kitabı'na girecek şekilde hazırladıklarını belirtti. 

Pakdemirli, Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan'ın katılımıyla Haydar Aliyev Ormanı'nda düzenlenen "Fidanlar Fidanlarla Büyüyor" programının ardından gazetecilerin sorularını yanıtladı.

Guinness Rekorlar Kitabı'na girecek bir projeleri olmasını istediklerini aktaran Pakdemirli, "Yaşayan her insana bir ağaç dikme hedefimiz var. Bu hedefe doğru çok hızlı şekilde koşuyoruz. Koşarken hem öğrencileri toprakla buluşturalım, hem de toprağı, suyu, ağacı sevsinler istedik. Bu anlamda da bu projede, Guinness Rekorlar Kitabı'na girecek şekilde hazırlık yaptık." diye konuştu. 

Milli Eğitim Bakanı Ziya Selçuk da proje için Pakdemirli'ye teşekkür ederek, "Bu ağaçlar, bir yerlerde duruyordu ama çocuklarımızın ellerinde değildi. Onları çocuklarımızın ellerine vererek, toprakla buluşturarak Milli Eğitim Bakanlığı'mızı zenginleştirdiği için Sayın Bakanımızın şahsında emeği geçen herkese teşekkür ediyorum. Yeni fidanları buluşturmak dileğiyle." değerlendirmesinde bulundu.

Tören kapsamında, 81 ilde ilkokul ve ortaokul çağındaki çocuklar eş zamanlı fidan dikerken, 10 milyon öğrenci adına fidan dikme çalışması da başlatılmış oldu. 

Gönderen: haber
916 defa okundu 
 


Bilim-Teknoloji
ÜCRETSİZ Wİ-Fİ AĞLARINDAN VAZGEÇEMEYENLERİ GÜVENDE TUTACAK 5 UYARI
SİBER GÜVENLİKTE 3 MİLYON İSTİHDAM AÇIĞI VAR!
TEKNOLOJİ VE DİJİTAL DÖNÜŞÜM ZİRVESİ SMART FUTURE EXPO BAŞLIYOR
FUARI GAMING İSTANBUL, 2019 BİLETLERİNİ SATIŞA SUNDU
E-Kimlik ile işlemler şifre ve parmak izi ile yapılabilecek

Ekoloji
Çöpte Kaybolan Servet
13 milyarlık poşet temizliği
SIFIR ATIK GELECEĞE DEĞER KATTIK SEMİNERİNE ESKİŞEHİRDE YOĞUN İLGİ
SIFIR ATIK YÖNETMELİK TASLAĞI GÖRÜŞE AÇILDI
Bakan ve Genel Müdür Eskişehir de İncelemelerde Bulundu

 

 
Kültür-Sanat
SENFONİDE PAN FLÜT BÜYÜSÜ
“Bir filme hazırlık süreci lüks değil, gereklilik!”
“TÜRVAK Koleksiyonu” Sergisi Eskişehir’de Açıldı!
Mevlid-i Nebi Haftası “Hz. Peygamber Ve Gençlik” Temasıyla Kutlanacak
TARİH VAKFI İLE KÜLTÜREL İŞBİRLİĞİ

Haberler / Duyurular

Menü


Ürün / Hizmet 
Güvenlik Sistemleri
Hosting Alan Adı Tescil
Marka Tescil
Web Tasarım
 
Özel Ürünler
Eskişehir Hosting Hizmeti
Güvenlik Kamerası Sistemleri
Marka Tescil Hizmeti
Web Sitesi Tasarımı
 

Anket
Sizce Yıllık Hosting Hizmetimiz Kaç Liradır

100
150
200
250

SonuçlarGOOGLE ARAMA

Google'daki işletme girişiniz, şirketinizin en görünür öğesidir. Street View içeriği ile varlığınızı geliştirin.GOOGLE HARİTALAR

Bayrağınızı dikin. Potansiyel müşteriler sizi Google Haritalar'da aradığında karşılarına çıkan ilk sonuçların mükemmel olmasını sağlayın.

 GOOGLE'DA OTELLER İÇİN YAPILAN ARAMALAR

Google Arama'da veya Google Haritalar'da mülkünüzü bulduklarında seyahatseverlere otel turunuzu sunun.

Eskişehir Reklam
Google Street View
Google Map

Yetkili Yerel Rehber

Siz de Google Ayrıcalıklarından Yararlanın
EN ÖNEMLİ ANLARDA GÖRÜNÜN

Google Haritalar ve Google Arama'da iç mekan Street View görüntüleri kullanarak müşterileri işletmenize davet edin.

Müşteriler İnternet’te Sizi Aradığında Orada Olun

İşler bekletmeye gelmez. Müşterilerin sizinle temasa geçebilmesi için işletmeniz hakkındaki doğru bilgileri Google Arama'ya, Google Haritalar'a ve Google+'ya koymak üzere bizimle iletişime geçin.

BİZE ULAŞIN

360@eskisehirreklam.com
0222 233 25 65
0542 311 63 84

Son Haberler
SENFONİDE PAN FLÜT BÜYÜSÜ
“Bir filme hazırlık süreci lüks değil, gereklilik!”
“TÜRVAK Koleksiyonu” Sergisi Eskişehir’de Açıldı!
Mevlid-i Nebi Haftası “Hz. Peygamber Ve Gençlik” Temasıyla Kutlanacak
TARİH VAKFI İLE KÜLTÜREL İŞBİRLİĞİ
“Demokrat Parti ve 1960 Darbesi” Konuşuldu
Yunus; Dervişin Rüyası” müzikli oyunu 18 Kasımda
KAHRAMAN TÜRK KADINLARI ANILDI
“Eskişehir Uluslararası Film Festivali’ne Coşkulu Açılış
“LC Waikiki Aile Buluşmaları”nın Yedinci Durağı Eskişehir