Eskişehir Reklam
İnternet Yayıncılığı ve Danışmanlık Hizmetleri
Web Tasarım Hosting Alan Adı Tescil Marka Tescil
Web Sitesi Hazırlama Programlama Hizmetleri
Google Street View Yerel Fotoğrafçı

İki Eylül Cd. Yalbı Sk. Arifbey Apt. No:13/13
info@eskisehirreklam.com.tr
0 222 233 25 65 - 0 542 311 63 84

“Lületaşına Sahip Çıkmak Hepimizin Görevi”

14.09.2018 

‘Deniz Köpüğü’ sloganı ile ‘Lületaşı Festivali’ düzenleyen Odunpazarı Belediyesi, festival kapsamında lületaşı madenlerinin bulunduğu Beyazaltın, Kozlubel, Söğütçük, Karatepe ve Türkmentokat köylerine gezi düzenledi. Festivalde yer alan lületaşı sanatçıları ve basın mensuplarının katıldığı gezide, lületaşı madenlerine inerek lületaşının nasıl çıkarıldığı incelendi. Maden ocağında konuşan Odunpazarı Belediye Başkanı Av. Kazım Kurt, Eskişehirlileri lületaşına sahip çıkmaya çağırdı.

Odunpazarı Belediyesi, Eskişehir Alpu’ya yapılmak istenen kömürlü termik santral ile yok olma tehlikesi ile karşı karşıya kalan lületaşına sahip çıkmak için Lületaşı Festivali düzenliyor. Lületaşının bilinirliğini ulusal ve uluslararası arenada arttırmayı hedefleyen Lületaşı Festivali kapsamında lületaşı madenlerinin bulunduğu Beyazaltın, Kozlubel, Söğütçük, Karatepe ve Türkmentokat köylerine gezi düzenlendi. Odunpazarı Belediye Başkanı Av. Kazım Kurt, Türk Mühendis ve Mimar Odaları Birliği (TMMOB) Jeoloji Mühendisleri Odası Eskişehir Şube Başkanı Prof. Dr. Can Ayday, TMMOB Maden Mühendisleri Odası Eskişehir İl Temsilcisi Ümit Yıldırım, festivale katılan sanatçılar ve basın mensuplarının katıldığı gezide, lületaşı maden ocakları gezildi.

“ÜNİVERSİTELERİN YAPACAĞI ÇALIŞMAYA KATKI SUNMAYA HAZIRIZ”
Lületaşı ile ilgili konuşan Odunpazarı Belediye Başkanı Av. Kazım Kurt, lületaşına çıkılması gerektiğini belirtti. Üniversitelere seslenen Başkan Kurt, “3 tane üniversitemiz oldu, bu

üniversitelerimizden birinde bu konuda uzmanlaşma sağlaması gerekiyor. Biz Odunpazarı Belediyesi olarak o üniversitedeki hocaların yapacakları çalışmalarda katkı sunmaya hazırız.
Kaynak yaratmak gerekiyorsa yaratırız, araştırma yapmak isteyen arkadaşlarımıza destek oluruz. Yeter ki bu taş hak ettiğini bulsun. Bu taşı tanıtmak hepinizin, en çok da basının görevi” dedi.

“LÜLETAŞI SOMUT BİR GERÇEK”
Lületaşının somut bir gerçek olduğunu belirten Başkan Kurt, Dünya rezervinin yüzde 75’inin Eskişehir’de olduğuna dikkat çekti.  Bu nedenle de Eskişehirlilerin bu taşa sahip çıkması gerektiğini söyleyen Başkan Kurt, konuşmasına şu sözlerle devam etti: “Lületaşı oymacılığı, işletmeciliği yok olmak üzere olan meslekler grubunda yer alıyor. Onlara devletin belirli konularda ayrıcalıkları gerçekleşti, ama lületaşını yerden çıkarana böyle bir kolaylık sağlanmadı. Esas sorun da lületaşı işletmecisinin ya da oymacısının kullanabileceği taşı bulup çıkarmak. Bu taş olmadığı takdirde lületaşçıların sanatını gerçekleştirecekleri bir materyal olmayacak. Odunpazarı Belediyesi olarak, buna dikkat çekmek istiyoruz. Geç kalmışız, Eskişehir daha önceleri bu işi tanıtmış, ama yeterince tanıtamamış. Son 20 yıldır da hiçbir tanıtma faaliyeti olmamış.”

“LÜLETAŞINI ESKİŞEHİR HALKI İLE BÜTÜNLEŞTİRMEK İSTİYORUZ”
“Biz, bu geç kalmışlığımızdan dolayı hem halkımızdan özür dileyerek hem de ders alarak bir festival gerçekleştiriyoruz” diyen Başkan Kazım Kurt,  bu festivalde bilim insanları, uygulamacılar, sanatçıların da yer alacağına dikkat çekti. Lületaşını Eskişehir Halkı ile bütünleştirmek istediklerini kaydeden Başkan Kurt, “Lületaşı sadece el sanatları ve süs için kullanılacak bir malzeme değil. Lületaşı ile ilgili çok ciddi bir ar-ge çalışması yapılmasında, devletin bu işe el atmasında yarar var.” dedi.
  


“SÜS TAŞI OLMAK YERİNE MEZAR TAŞI OLACAK”
Prof. Dr. Can Ayday ve Ümit Yıldırım, maden ocakları önünde lületaşı ve lületaşı madenleri ile ilgili bilgi verdi. Sözlerine “Yöre için önemli olan bir madeni, unutulan bir cevheri ortaya çıkardıkları için Odunpazarı Belediye Başkanı Av. Kazım Kurt’a teşekkür ediyorum” diyerek
başlayan Ayday, Odunpazarı Belediyesi ile Türk Mühendis ve Mimar Odaları Birliği’nin (TMMOB) birlikle güzel bir festival yapacağını söyledi. Lületaşının oluşumunu anlatan Ayday, “Burası günümüzden 10-15 milyon yıl önce oluşan bir havzanın içinde yer alan gölün içine yukarıdan gelen manyezitlerin düşmesi, düşen manyezitlerinde su alarak bu lületaşını oluşturması medeniyle oluşmuş. Lületaşı çıktığı zaman yumuşak ve işlenebilir oluyor. İşlenebiliyor, süs taşı oluyor. Biblo, pipo, kolye, broş yapılıyor. Lületaşı sanayide de kullanılıyor. Bu yanı unutturulmaya çalışılıyor. Gelişen teknoloji sayesinde eskiden kullanılmayan madenler artık kullanılıyor. Eskiden pasa diye atılan yerler, artık ekonomik duruma geçiyor. Lületaşı da öyle. 10-25-100 yıl önce pasa diye atılanlar, şimdi değerli. Lületaşı, sanayide çok önemli; ilaç yapımında, nano teknoloji ve uzay teknolojisinde de kullanılıyor. Ama nedense unutturulmaya ve yokmuş gibi gösterilmeye çalışılıyor” dedi.  Yapılmak istenen termik santrale de değinen Ayday, termik santralin küllerinin bu bölgede bulunan pasaların üzerine dökülmek istendiğini belirtti. Termik Santralin külleri dökülerek buradaki madenlerin yok edileceğini kaydeden Ayday, lületaşı madenlerinin yok sayıldığına dikkat çekti. Bu sahaların altında lületaşı yok denildiğini hatırlatan Ayday, “Termik Santral sahası olarak belirlenen yerde, kül sahası olarak belirlenen bölgede çok fazla sayıda lületaşı ve atığı var” dedi.  Sadece Türkiye’de değil, Dünya’da da tek olan bu değerli olan cevherin
yok olacağının altını çizen Ayday, “Süs taşı olmak yerine mezar taşı olacak” diye konuştu.

“LÜLETAŞI 3 BİN DERECEYE DAYANIKLI BİR MİNERAL”
Lületaşı madenleri ile ilgili bilgi veren TMMOB Maden Mühendisleri Odası Eskişehir İl Temsilcisi Ümit Yıldırım, lületaşının maden kanunun 5’inci grubunda değerli mineraller, süs taşları olarak yer aldığını anlattı. Lületaşını elde etmenin çok pahalı olduğunu belirten

Yıldırım, lületaşının çok iyi bir şekilde değerlendirilmesi gerektiğini söyledi. Lületaşının 3 bin dereceye dayanıklı bir mineral olduğunu kaydeden Yıldırım, “Demir 1800 dereceye dayanıyor. Hafif olduğu için uzay teknolojisinde kullanılıyor. Sudan daha hafiftir. Suyun üzerinde yüzer. Su aldıkça, aşağıya doğru çöker. Birçok özellikleri var. İçerisinde çok ince boşluklar olan bir mineraldir. Zehirli bir gaz ortamında iseniz, filtreniz varda lületaşını içine koyabilirsiniz, o zehirli gaz lületaşının içinde hapis olur. Buna benzer birçok alanda kullanılıyor. Kilden oluştuğu için, cildin güzelleştirilmesinde çok ideal bir mineraldir” dedi.

“BU BİR DEĞER, KAYBETMEMELİYİZ”
Alpu ovasına yapılmak istenen termik santrale de değinen Yıldırım, konuşmasına şu sözlerle devam etti:  “Termik santral ile buraya kül atılırsa bu madenlere girme şansımız olmayacak. Odunpazarı Belediyesi’nin çabaları ile lületaşı ve termik santral tekrar gündeme getiriliyor. Dünyadaki rezervlerin yüzde 75’i ve en kalitelisi Eskişehir’de bulunuyor. Lületaşının adı o yüzden Eskişehir taşı. Bunu kaybetmemiz lazım. Civarına dahi herhangi bir atık, kirlilik koymamak lazım. Geleceğimiz, bu bölgenin geleceği lületaşında. Lületaşından çok büyük veriler alınıyor, ama geri dönülmüyor. Burada çalışan arkadaşlara bunların geri dönmesi lazım, halkımız da bilmiyor lületaşını. Eskişehir’de yerel televizyonlar lületaşının nasıl çıkarıldığını bir program hazırlayıp, sık sık göstermeli. Bu bir değer, kaybetmemeliyiz.” 

Yapılan açıklamaların ardından katılımcılar, lületaşı madenlerine inerek, lületaşının nasıl çıkarıldığını inceledi.

Gönderen: haber
571 defa okundu 
 


Bilim-Teknoloji
Uzaktan Yönetim Araçları Endüstriyel Ağlara Ciddi Tehditler Taşıyor
reeder’dan öğrencilere özel okula dönüş kampanyası
Siber güvenlik için 6 ipucu
Resmî Gazete Dergilik’te
Yerli cep telefonumuz böyle tarihe karışmıştı

Ekoloji
ESKİŞEHİR SARICAKAYA LAÇİN BARAJINDA ÇALIŞMALAR TAM GAZ
Sorkun Fidanlığında İnceleme
Geri Dönüşümden 10 Milyar TL Katkı Hedefleniyor
Orman Müdürlüğü Bütçesi Belirlendi
Bisiklet ve Yürüyüş Yolu Projelerine Finansal Destek

 

 
Kültür-Sanat
ÇOK SESLİ GENÇLİK KOROSU’NA KORİST SEÇİLECEK
Küçük Ressamlar Özdilek’ te
SENFONİ ORKESTRASI SEZONU AÇTI
Geçmişten Günümüze Protokol Kuralları
Eskişehir vilayet meydanın da Mithat Körler çoşkusu

Haberler / Duyurular

Menü


Ürün / Hizmet 
Güvenlik Sistemleri
Hosting Alan Adı Tescil
Marka Tescil
Web Tasarım
 
Özel Ürünler
Eskişehir Hosting Hizmeti
Güvenlik Kamerası Sistemleri
Marka Tescil Hizmeti
Web Sitesi Tasarımı
 

Anket
Sizce Yıllık Hosting Hizmetimiz Kaç Liradır

100
150
200
250

SonuçlarGOOGLE ARAMA

Google'daki işletme girişiniz, şirketinizin en görünür öğesidir. Street View içeriği ile varlığınızı geliştirin.GOOGLE HARİTALAR

Bayrağınızı dikin. Potansiyel müşteriler sizi Google Haritalar'da aradığında karşılarına çıkan ilk sonuçların mükemmel olmasını sağlayın.

 GOOGLE'DA OTELLER İÇİN YAPILAN ARAMALAR

Google Arama'da veya Google Haritalar'da mülkünüzü bulduklarında seyahatseverlere otel turunuzu sunun.

Eskişehir Reklam
Google Street View
Google Map

Yetkili Yerel Rehber

Siz de Google Ayrıcalıklarından Yararlanın
EN ÖNEMLİ ANLARDA GÖRÜNÜN

Google Haritalar ve Google Arama'da iç mekan Street View görüntüleri kullanarak müşterileri işletmenize davet edin.

Müşteriler İnternet’te Sizi Aradığında Orada Olun

İşler bekletmeye gelmez. Müşterilerin sizinle temasa geçebilmesi için işletmeniz hakkındaki doğru bilgileri Google Arama'ya, Google Haritalar'a ve Google+'ya koymak üzere bizimle iletişime geçin.

BİZE ULAŞIN

360@eskisehirreklam.com
0222 233 25 65
0542 311 63 84

Son Haberler
ÇOK SESLİ GENÇLİK KOROSU’NA KORİST SEÇİLECEK
Küçük Ressamlar Özdilek’ te
Uzaktan Yönetim Araçları Endüstriyel Ağlara Ciddi Tehditler Taşıyor
SENFONİ ORKESTRASI SEZONU AÇTI
Geçmişten Günümüze Protokol Kuralları
ESKİŞEHİR SARICAKAYA LAÇİN BARAJINDA ÇALIŞMALAR TAM GAZ
Eskişehir vilayet meydanın da Mithat Körler çoşkusu
Teknoloji Festivali Espark’ta!
TÜYAP KİTAP FUARLARI YOLCULUĞUNA ESKİŞEHİR’İ EKLEYEREK DEVAM EDİYOR
reeder’dan öğrencilere özel okula dönüş kampanyası